img

BASK İl Temsilcisi Güldiken: “Kur Korumalı Maaş Sistemi’ne geçilmelidir”


RİZE-21.09.2022-HİBYA- Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası(TEÇ-SEN) Rize İl Sekreteri ve Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu(BASK) Rize İl Temsilcisi Alim Güldiken, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Döviz kurundaki artışlar nedeniyle mal, hizmet, enerji, nakliye, gıda, kira gibi tüketim ürünlerinin de aynı oranda arttığına değinen Güldiken, “Döviz kuru atakları ve dalgalanmanın önüne geçmek için elinde yüksek döviz bulunduran iş insanlarını, sermaye sahiplerini korumak adına Kur Korumalı Mevduat Sistemine geçilmiştir.” dedi.

Güldiken, Kur Korumalı Mevduat Sistemi’ne geçiş nedeniyle oluşan zararın hazine tarafından karşılandığını belirterek, “Düşük gelirli, asgari ücretle çalışanlar, memurlar ve emekliler için ise TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında ocak ve temmuz ayında artış yapılmıştır. Enflasyon oranında yapılan artışların alım gücünün yukarı çekilmesi yönünde herhangi bir etki yapamamıştır.” ifadelerini kullandı.

 

Güldiken, Kur Korumalı Maaş Sistemi’ne geçilmesi gerektiğini belirttiği açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye insanının da mutlu olmaya, gezmeye, tatil yapmaya, başını sokacağı bir evi almaya, çocuğuna en iyi eğitimi aldırmaya, haftada bir defa ailesiyle birlikte dışarda yemek yemeye, sosyal ve kültürel aktivitelere katılmaya, huzurlu bir hayat sürmeye hakkı vardır ve olmalıdır. Nasıl ki, köprülerimize, yollarımıza ödediğimiz ücretler kur korumalı ise, nasıl ki elinde dövizi olan büyük sermaye sahiplerine kur korumalı mevduat sistemini getirdiysek, asgari ücretliye, emekliye ve memurlarımıza da kur korumalı maaş sistemi getirilmelidir.”

Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.