Home Türkiye Belgrad’da Balıkesir rüzgarı esti

Belgrad’da Balıkesir rüzgarı esti

by ictihathaber

Balıkesir’in coğrafi işaretli pullusu, 50 çeşit peyniri, yağcı bedir halısı, yöresel ürünleri ve kültürü Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da tanıtıldı. Belgrad’a tanıtım çıkarması yapan AK Parti Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir, “Farklı inanış ve kültürlerin ortak buluşma noktası Balıkesir’imizi bir marka şehre dönüştürme yolunda emin adımlar ile uluslararası arenadaki yerimizi aldık” dedi. 

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliğinin katkılarıyla düzenlenen etkinliklerde Balıkesir’in tanıtımını gerçekleştiren AK Parti Balıkesir Milletveki Mutlu Aydemir Belgrad’da turizm ve tanıtım çıkarması yaptı. Belgrad’da gerçekleşen tanıtım programında Balıkesir’imize has zeytinimiz, peynir ve diğer ürünlerimizin ikramıyla “Gastronomi Atlası” ve “50 Peynirli Şehir” kitabımızla, Yağcı Bedir Halısı, şehrimize özgü kadınlarımızın el emeği işleri Balıkesir Pullusunun tanıtımıyla lansmanda Balıkesir’imize ait değerlerimiz göz kamaştırdı. Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir açıklamasında, “Geçtiğimiz aralık ayında Meclis Başkamız Prof. Dr. Mustafa Şentop ile gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde yaptığımız görüşmeler sonrası Balıkesir ve Sırbistan arasında köprü kuruyoruz. Niş Belediye Başkanı Dragana Sotirovski ve Başkan yardımcıları ile çok değerli görüşmeler gerçekleştirdik.

Sındırgı Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş, Meclis üyemiz İbrahim İlhan, Balmek Müdürümüz Seda Kaplan ve heyetimizle birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz ile Niş Belediyesinin “Kardeş Şehir” olma yolunda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın iyi niyet mektubunu kendilerine verirken Balıkesir’imizin eşsiz doğası ve kültür hazinesini anlatarak kendilerini Şehrimize davetimizi gerçekleştirdik. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emekleri bulunan Belgrad Büyükelçimiz Hami Aksoy ve kıymetli eşleri Canan Aksoy hanımefendiye destekleri için çok teşekkür ederim.” dedi.

Milletvekili Aydemir; Balıkesir’imize özgü ürünler Sırp basının ilgi odağı olurken kültür elçisi olarak ilettiğimiz iyi niyet mektubumuzla da şehrimizin adını sınır ötesine taşırken, Dost ve kardeş ülkelerin Büyükelçileri ve misyon şeflerinin şehrimize ilgisi bizleri mutlu etti. Sahip olduğu eşsiz zenginliklerle ülkemizin en güzel şehirlerinden, tarih ve kültürün yaşamla birleştiği, farklı inanış ve kültürlerin ortak buluşma noktası Balıkesir’imizi bir marka şehre dönüştürme yolunda emin adımlar ile uluslararası arenadaki yerimizi aldık. Balıkesir’in  yemyeşil ve tertemiz doğasından gelen meşhur Kelle Peyniri, tam yağlı yoğurdu, tereyağı, coğrafi işaretli Susurluk Ayranı ve nice özgün lezzeti, yerinde deneyimlemelerini tavsiye ederek Balıkesir’in aynı zamanda bir “gastronomi şehri “ olduğunu belirttik.

Cennet şehrimizin ünü sınırları aştı

Balıkesir’in ülke ve yurtdışında turizm alanında da hakkettiği değeri alması adına sıkı çalışmalarına Belgrad Niş’i de ekleyen Aydemir kardeş şehir olma yolunda ilerledikleri Niş Belediye Başkanı Dragana Sotirovski’yi ziyaretinde iyi niyet mektubu İle  kültürel, doğal ve tarihi mirasa sahip çıkacaklarını belirterek “Balıkesir’imize dair tüm güzellikleri tanıtmaktan gurur duyduğunu “ belirtti.

Coğrafi işareti Sındırgı ilçesine ait ve Balıkesir’in Dünya genelinde tanınan bir markası haline gelen 3000 yıllık kültürü içerisinde barındıran Yağcıbedir halıları, geçmişten günümüze bir geleneği anlatan modern tasarımlara da yön veren coğrafi işaretli Balıkesir Pullusu, yöresel oyunlar göz doldurdu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Tanıtma Komisyon başkanı ve Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş’ın “Uçan Halı Yağcıbedir “gösterisi büyük alkış aldı. Belgrad Büyükelçiliğine de Yağcıbedir halısı hediye edildi. Etkinliğe katılamayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın gönderdiği mesajı Mutlu Aydemir ileterek Büyükşehir Belediyesi ile gayretli çalışmaları yurtdışı sınırlarına taşıdı. Başkan Yücel Yılmaz mesajında; “Yerelin dünyayla buluşması adına bugün Belgrad Büyükelçiliğimizde çok önemli bir gün yaşanıyor. Balıkesir pullusu, bizim geçmişten geleceğe taşıdığımız, şehrimize özgü yerel bir ürünümüz. Şehrimizde üretilen bu tür ürünleri, dünya pazarına uygun hale getirmek için her çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Balıkesir’in dünya markası olması yolunda hem Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Belgrad Balıkesir tanıtım çalışmasında Balıkesir Teknokent Genel Müdürü Burcu Aydemir’ de hazır bulundu. Niş Şehrindeki Teknokent ile işbirliği yapma yönünde görüşmeler gerçekleştirdi. Teknokentler güçlerini birleştirerek daha da büyüyecek ve tekno turizmi şehrimize kazandıracağız. Sırp basının yoğun ilgi gösterdiği lansmanda niş Belediyesi ziyaretinde “iyi niyet mektubu” ve “kardeş şehir “olmayı amaçladıklarını ifade eden Mutlu Aydemir Belgrad Büyükelçi ve Eşine de misafirperverlikleri için teşekkür etti. Büyük ses getiren Balıkesir tanıtım programlarına Belgrad’daki Türk kurumlarının yetkilileri de katıldı.

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment