img

CHP'li Karabıyık: “3 milyon çocuk kronik yetersiz beslenme yaşıyor”


CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklamasında Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Türk-İş’in 2022 yılı ağustos ayında paylaştığı verilere göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 22 bin 442 TL, açlık sınırı ise 6 bin 890 TL olduğunu belirten Karabıyık, “Asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu düşünüldüğünde, ülkemizde 45 milyon kişi açlık sınırının altında, 35 milyon kişi ise yoksulluk sınırının altında yaşadığını görüyoruz.” ifadesini kullandı.

Karabıyık, açıklanan verilerin Türkiye nüfusunun neredeyse yarısının açıkla mücadele ettiğini gösterdiğini vurgulayarak, “Yaşadığımız kriz ortamında haneleri saran ağır yoksulluk nedeniyle, çocuklar da erken yaşta bu yoksulluk döngüsüne giriyor.” dedi.

Öğrencilerin eğitim giderlerinin, yüksek enflasyon nedeniyle yükseldiğine değinen Karabıyık, “Aileler, çocukların eğitim giderlerini karşılamakta zorlanırken, tam gün eğitim-öğretim yapılan devlet okullarında öğle yemeği verilmediği için, çocuklarına okul kantininden yemek alabilecekleri bir harçlık vermek ya da evden bir beslenme çantası hazırlamak, halihazırda açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca aile için mümkün olmuyor. Milyonlarca dar gelirli aile, çocuklarına evde de sağlıklı beslenme imkanı sağlayamıyor.” ifadesinde bulundu.

“3 milyon çocuk, kronik yetersiz beslenme yaşıyor”

Karabıyık, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından ve haziran ayında güncellenen Dünya Yoksulluk Haritası verilerini değerlendirerek, “Türkiye’de 84.3 milyon nüfusun 14.8 milyonu yeterli gıda tüketemiyor ve her ay on binlerce vatandaşımız bu listeye ekleniyor. Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 1.7’si yani yaklaşık 1 milyona yakın çocuk akut yetersiz beslenme yaşıyor; yani, çocuklar ihtiyaç duydukları besinleri alamadığı için gelişemiyor. Yaklaşık 3 milyon çocuk ise kronik yetersiz beslenme yaşıyor.” dedi.

Aile hekimleri tarafından yapılan çocuk sağlığı araştırmasına değinen Karabıyık, “Bin 49 çocuk ile yapılan bir araştırmaya göre, çocukların dörtte biri çok düşük kilolu.  Hekimlerin çalışmasına göre, lise öğrencilerinin yüzde 13,2’si beslenme eksikliği nedeniyle olması gereken kilonun altında. Bu oran ilkokulda yüzde 14,9’a, ortaokulda ise yüzde 19,8’e yükseliyor.” ifadesini kullandı.

“Öğretmenlerin yüzde 97,5’i öğrencilerin dengeli ve düzenli beslendiklerini düşünmüyor”

Karabıyık, Eğitim-İş Bursa Şubesi tarafından yapılan “Öğrencilerde Sağlıklı Beslenme Düzeyi Araştırması” hakkında, “Bursa’da 17 ilçedeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler ile gerçekleştirilmiş, toplam 2 bin 167 öğretmenin inceleme, gözlem ve tespitlerinin derlenmesi ile raporlaştırılmıştır.”

Öğrencilerde Sağlıklı Beslenme Düzeyi Araştırması sonucunda elde edilen verileri paylaşan Karabıyık, şöyle devam etti:

“Araştırmaya katılan öğretmenler, sorumlu oldukları öğrencilerin yalnızca yüzde 9,95’inin her gün düzenli olarak süt içtiklerini belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenlerden yüzde 97,5’i öğrencilerin dengeli ve düzenli beslendiklerini düşünmediğini, yüzde 2,5’i ise öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslendiğini düşündüğünü belirtmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenler, sorumlu oldukları öğrencilerin yüzde 31’inin evde kahvaltı yaptığını, yüzde 44’ünün okulda beslenme çantası ya da kantin yoluyla kahvaltı yaptığını, yüzde 25’inin ise herhangi bir yolla kahvaltı yapmadığını belirtmişlerdir.

Karabıyık, mayıs ayında yapılan araştırma ile ilgili,  “Geçen sürede ülkemizde artan ekonomik kriz ve yoksulluk nedeniyle, bu tablonun çok daha kötüye gittiğini söylemek mümkün.” dedi.

Eğitim Sen ise "2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Başında Eğitimin ve Okulların Durumu" başlıklı raporuna da değinen Karabıyık, “Türkiye’de çok sayıda öğrencinin okula kahvaltı yapmadan gittiğini, birçok öğrencinin okulda yemek yemeden günü tamamladığı ve eve döndüğünü belirtiyor; bir an önce okullarda kamunun öğle yemeği hizmeti sunması çağrısında bulunuyor.” diye konuştu.

“Çocuklarımız ailelerinin itildiği yoksulluk nedeniyle sağlıklarını yitiriyor”

Karabıyık, çocukların yoksulluk nedeniyle sağlıklarını yitirdiklerini söyleyerek, “Ülkemizde yoksul fertlerin yaklaşık yüzde 45’ini çocuklar oluşturuyor ve ne yazık ki Türkiye'de çalışan çocukların, çalışma nedenlerinin başında yoksulluk geliyor. Bugün Türkiye’de neredeyse 250 bin çocuk, istihdamda olduğu için eğitimine devam edemiyor.” açıklamasında bulundu.

“Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek”

CHP iktidara geldiğinde gerçekleştirecekleri faaliyetlerinden bahseden Karabıyık, “Öğrencilerin dengeli ve sağlıklı beslenmeleri amacıyla su ve öğle yemekleri ücretsiz olarak MEB tarafından karşılanacaktır. İhtiyaç sahibi öğrencilerin kırtasiye, çanta, kıyafet ve hatta servis ihtiyaçları ücretsiz olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecektir.” şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.