img

Çin’den ABD’ye çağrı: "Suriye’nin kaynaklarını yağmalamaktan vazgeçin"


Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye Suriye’nin kaynaklarını yağmalamayı derhal durdurma çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında ABD ordusunun Suriye’den petrol çalmasına ilişkin haberleri yorumlarken şunları söyledi:

 “Söz konusu haberler dikkatimizi çekti. ABD ordusu Suriye’den ilk defa petrol çalmadı. Girişimleri gittikçe daha yoğunlaştı. Suriye Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, yılın ilk yarısında Suriye’nin günlük petrol üretimi 80 bin 300 varili buldu, ancak bunlardan yüzde 82’si, yani her gün yaklaşık 66 bin varil petrol ABD ordusu veya onun desteklediği silahlı kuvvetler tarafından yağmalandı. Suriyeli yetkili, haziran sonu itibarıyla, ABD ordusunun Suriye’den petrol, doğalgaz ve maden kaynaklarını çalması ve yasadışı yollardan satması nedeniyle, Suriye’nin 18 milyar 200 milyon ABD dolarlık net zarar gördüğünü açıkladı. Öte yandan, Suriye’de insani yardıma ihtiyaç duyan sivillerin sayısı 14 milyonu aştı. ABD ordusunun girişimleri Suriye’deki insani krizi büyük ölçüde artırdı. Suriye de Afganistan ve Irak gibi ABD’nin iddia ettiği sözde kurallar temelinde oluşturulan düzenin kurbanı oldu.”

Wang Wenbin, ABD’ye Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterme, Suriye halkının çağrısına cevap verme, Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırımı derhal kaldırma, Suriye’nin kaynaklarını yağmalamaya son verme, Suriye halkına verilen zararları telafi etmek için somut adımlar atma çağrısında bulunduklarını belirtti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.